دانلود آهنگ جدید

علت خشکی واژن + علائم و راههای درمان خشکی واژن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.

علت خشکی واژن + علائم و راههای درمان خشکی واژن

خشکی واژن، مشکلی شایع در طی و بعد از دوران یائسگی در زنان است، هر چند که کاهش رطوبت واژن در هر سنی می تواند رخ دهد. خشکی واژن، علامت واضح تحلیل واژن است. تحلیل واژن عبارتست از نازک شدن و التهاب دیواره واژن در اثر کاهش هورمون استروژن.

لایه نازکی از رطوبت، دیواره های واژن را می پوشاند. هنگام مقاربت جنسی با همسر و تحریک جنسی، افزایش جریان خون به سمت دستگاه تناسلی، باعث افزایش ترشحات واژن و لغزندگی آن می شود. تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، افزایش سن، یائسگی، زایمان و شیردهی روی میزان و غلظت رطوبت واژن موثر است.

خشکی واژن

علل خشکی واژن

خشکی واژن علل مختلف فیزیکی و روحی دارد که هر دو منجر به ایجاد و تشدید این مشکل می شوند که شامل:

عوامل روحی:

ﻋﺪم آراﻣﺶ و آﺳﺎﯾﺶ، ﺣﺎﻻت ﻋﺼﺒﯽ، اﺿﻄﺮاب، ﺑﺮاﻧﮕﯿﺨﺘﮕﯽ ﺑﯿﺶ از ﺣﺪ، اﺳﺘﺮس و .. از ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ در ﺧﺸﮑﯽ واژن ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود؛ ﻟﺬا ﺗﻮﺟﻪ ﻣﺮد ﺑﻪ ﮐﯿﻔﺖ راﺑﻄﻪ زﻧﺎﺷﻮﯾﯽ و ھﻤﭽﻨﯿﻦ اھﻤﯿﺖ ﺑﻪ ﻣﻌﺎﺷﻘﻪ ﭘﯿﺶ از راﺑﻄﻪ ﺟﻨﺴﯽ ﺗﺎ ﺣﺪی در رﻓﻊ اﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺧﻮاھﺪ ﺑﻮد.

ﺧﺎﻃﺮات ﺑﺪ از ﺳﮑﺲ:

ﻣﺜﻞ ﺗﺠﺎوز و ﯾﺎ زﻧﺎی ﺑﺎ ﻣﺤﺎرم- اﺿﻄﺮاب زﯾﺎد-ﻣﺸﮑﻼت زﻧﺎﺷﻮﺋﯽ- اﺿﻄﺮاب در ﺑﺎره ﻧﺤﻮه رﻓﺘﺎر ﺟﻨﺴﯽ ﺷﺮﯾﮏ ﺟﻨﺴﯽ- اﻓﺴﺮدﮔﯽ-ﺑﯿﻤﺎرﯾﮫﺎی رواﻧﭙﺰﺷﮑﯽ

عوامل فیزیکی:

زایمان و شیردهی

شیمی درمانی و پرتو درمانی

اختلالات سیستم ایمنی بدن

کشیدن سیگار

خارج کردن تخمدانها

داروهای متوقف کننده هورمون استروژن

نوعی بیماری خودایمنی که در این بیماری بدن به سلولهای که تولید رطوبت می کنند حمله کرده و این سلولها را از بین می برد.

جدا از این که چه عاملی موجب خشکی واژن شده است این خشکی سبب می شود که رابطه جنسی همراه با درد بوده و واژن دچار سوزش و خارش شود

کاهش هورمون استروژن:

برخی داروهای آلرژی و سرماخوردگی حاوی دکونژستانت هایی (ضد احتقان) هستند که باعث کاهش رطوبت در بسیاری از قسمت های بدن از جمله واژن می شود.

شستن واژن با مواد مایع شوینده، باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود.

علائم خشکی واژن

تکرر ادرار یا نیاز فوری به دفع ادرار

عفونت ادراری مکرر

سوزش و خارش واژن

درد واژن

درد یا کمی خونریزی هنگام مقاربت جنسی با همسر

راه های تشخیص خشکی واژن

۱- معاینه ناحیه لگن: پزشک ناحیه واژن، دستگاه تناسلی و دهانه رحم را معاینه و بررسی می کند.

۲- تست پاپ اسمیر: پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را با وسیله ای مخصوص بر می دارد و زیر میکروسکوپ نگاه می کند. همچنین نمونه ای از ترشحات واژن را برای بررسی عفونت واژن یا خشکی واژن در اثر کاهش استروژن بر می دارد.

۳- آزمایش ادرار: اگر علائم عفونت ادراری را داشته باشید، باید ادرار شما آزمایش شود.

خشکی واژن

درمان‌های خانگی خشکی واژن

۱- تخم کتان

تخم کتان دارای مزایای فراوانی برای سلامتی است از جمله این‌که خشکی واژن را درمان می‌کند. روغن کتان در درمان خشکی واژن بسیار موثر است زیرا به علت حضور فیتواستروژن باعث افزایش سطح استروژن می‌شود و به این ترتیب باعث افزایش رطوبت و نرمی واژن می‌شود. تخم کتان را خرد کنید و آن را روی اسموتی‌ها، غلات صبحانه، سالادها، ماست یا سایر مواد غذایی مورد علاقه‌تان بپاشید.

۲- سویا

ترکیبات موجود در دانه‌های سویا و همچنین سایر محصولات سویا می‌توانند میزان استروژن را به طور قابل‌توجهی افزایش بدهند. اگر سویا را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید، برخی از نشانه‌های خشکی واژن تا حدی بهبود می‌یابند. این ماده‌ی خوراکی که غنی است از فیتواستروژن‌ها، پروتئین‌ها، کلسیم، ایزوفلاون‌ها، اسید فولیک، آهن، مواد معدنی و ویتامین‌ها، به شما کمک می‌کند تا با خشکی واژن، عرق کردن شبانه و گرگرفتگی به خوبی مقابله کنید. سعی کنید ۲۵ گرم سویا در روز مصرف کنید تا شاهد نتایج قابل‌توجهی باشید. خوراکی‌هایی مانند سویا، آجیل سویا، شیر سویا، توفو و غیره را می‌توانید برای افزایش مقدار سویا در رژیم غذایی‌تان، مصرف کنید.

۳- ماهی

ماهی حاوی امگا۳ است که برای کاهش علائم خشکی واژن بسیار مفید و موثر است. برای افزایش سطوح استروژن و کاهش احتمال خشکی واژن یک کنسرو ماهی تن یا یک تکه فیله‌ی سالمون بخورید. اعتقاد بر این است که ماهی به تحریک ناحیه‌ی واژن کمک می‌کند، و به این ترتیب، به طور طبیعی سبب نرم و مرطوب شدن واژن می‌شود.

۴- ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس برای تسکین استرس روزمره که ممکن است دلیل دیگری برای خشکی ناحیه‌ی واژن باشد، مفید باشد. این ویتامین‌ها همچنین می‌توانند تشکیل گلبول‌های قرمز را بهبود دهند، و همین باعث می‌شود تا جریان خون به سمت واژن برود و محیط آن نرم و مرطوب شود. ویتامین‌های ب کمپلکس تمایل دارند که غده‌های آدرنال (غدد فوق کلیوی) و سیستم ایمنی بدن را نیز ثبات ببخشند.

علاوه بر این، ویتامین B۱۲ می‌تواند خشکی واژن را با بازیافت خون کاهش دهد. ویتامین ب ۱۲ را می‌توانید در رژیم غذایی یا به صورت یک مکمل مصرف کنید، زیرا به کاهش علائم خشکی واژن در زنان کمک می‌کند.

۵- ویتامین E

ویتامین E دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن است و برای درمان خشکی واژن تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر ویتامین E را به صورت شیاف در داخل واژن قرار بدهید، مشکل‌تان درمان می‌شود و ناحیه‌ی واژن نرمی و رطوبت کافی خواهد داشت و به این ترتیب اصطکاک در طول رابطه‌ی جنسی کاهش می‌یابد.

۶- ویتامین A

این مورد یکی دیگر از ویتامین‌هایی است که برای درمان خشکی واژن مفید است. برای جلوگیری از خشکی واژن، باید شیاف ویتامین A را در کانال واژینال قرار بدهید. ویتامین A به حفظ الاستیسیته (کشسانی) غشای مخاط کمک می‌کند. این ویتامین از دیواره‌های واژن مراقبت می‌کند و خشکی را کاهش می‌دهد. برای دریافت این ویتامین، می‌توانید خوراکی‌هایی مانند هویج، سیب‌زمینی شیرین، سبزیجات برگ سبز، زردآلوی خشک، انبه، جگر گاو، ماهی، فلفل و غیره مصرف کنید. دوز توصیه شده‌ی روزانه برای مصرف ویتامین A، ۱۵ میلی‌گرم است.

۷- حمام با آب گرم

یک حمام آب گرم در هنگام صبح می‌تواند در طول روز از گرگرفتگی جلوگیری کند. این، قطعا یک درمان طبیعی بسیار عالی برای مقابله با خشکی واژن است. سعی کنید نمک حمام را به آب داخل وان اضافه کنید، زیرا قطعا حس آرامش زیادی به شما می‌دهد.

* نکته: از صابون‌های عطری، دئودورانت‌ها و ژل دوش استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث تحریک ناحیه‌ی مهبل شود.

۸- ورزش

ورزش چیزی است که می‌تواند شما را سالم و سلامت نگه دارد و در عین حال باعث کاهش سطوح استرس شود. شما می‌توانید تمرینات قلبی عروقی را به مدت ۲۰ دقیقه در روز انجام دهید تا تعادل هورمون‌ها را در بدن‌تان حفظ کنید. تمرین کگل هم یک گزینه‌ی خوب برای بهبود اوضاع ناحیه‌ی واژن است. این تمرین همچنین باعث تقویت عضلات واژن می‌شود و به این ترتیب نرمی و رطوبت آن را افزایش می‌دهد.

۹- تخم شنبلیله

تخم شنبلیله برای درمان خشکی واژن بسیار موثر است. این دانه‌ّها به حفظ سطوح استروژن در بدن کمک می‌کنند و به این ترتیب موجب کاهش طبیعی این اختلال می‌شوند. تخم شنبلیله یک اثر مشابه استروژن در بدن ایجاد می‌کند و بنابراین به افزایش نرمی و رطوبت واژن کمک می‌کند. یک قاشق غذاخوری از این دانه‌های کوچک را بردارید و داخل آب بریزید. اجازه بدهید شب تا صبح بماند و خیس بخورد. حالا، این آب را صبح بخورید.

یکی دیگر از شیوه‌های مصرف تخم شنبلیله این است که یک قاشق چایخوری از آن را در یک لیوان آب به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. اجازه دهید ترکیب خنک شود و سپس آن را بنوشید. این نوشیدنی را یک بار در روز برای تسکین علائم خشکی واژن مصرف کنید.

* توجه – زنان باردار یا زنان مبتلا به بیماری‌های مرتبط با هورمون یا سرطان سینه باید مصرف تخم شنبلیله پرهیز کنند.

۱۰- روغن نارگیل

روغن نارگیل یک چربی سالم است که به بازیابی سطح طبیعی هیدراتاسیون بدن کمک می‌کند. شما می‌توانید این روغن را به عنوان یک روان‌کننده یا مکمل برای درمان خشکی واژن استفاده کنید. روغن نارگیل یک منبع عالی از ویتامین E است که برای بهبود ترشح رطوبت در بافت‌های واژن به طور طبیعی سودمند است. روغن نارگیل بکر را آماده کنید و آن را در ناحیه‌ی واژن‌تان استعمال کنید. شما حتی می‌توانید از روغن نارگیل خوراکی استفاده کنید زیرا هیچ خطری ندارد. روغن نارگیل به عنوان یک روان‌کننده‌ی واژن نه تنها واژن را نرم و مرطوب نگه می‌دارد، بلکه باعث بهبودی کشسانی آن نیز می‌شود.

۱۱- روغن زیتون

روغن زیتون در کنار سایر مزایایی که برای سلامتی دارد، غنی از ویتامین E هم هست و به جوان‌تر شدن زنان کمک می‌کند. حضور ترکیبات فنلی مانند هیدروکسی‌تیروسول و اولئوروپین به این روغن یک اثر مرطوب‌کننده‌ی عالی می‌دهند. این روغن را می‌توان به رژیم غذایی اضافه کرد یا می‌توانید به صورت مستقیم آن را در دیواره‌های واژن برای کاهش خشکی استفاده کنید. روغن زیتون را در سراسر واژن بمالید. ماساژ واژن با روغن زیتون نیز شیوه‌ی خوبی است زیرا بافت‌های خشک و تحریک شده را کاملا جوان و تر و تازه می‌کند و مشکل خشکی واژن را دور از شما نگه می‌دارد.

۱۲- زردچوبه

این ماده یک روان‌کننده‌ی مؤثر برای درمان خشکی واژن است. زردچوبه به علت خواص ضد میکروبی که دارد باکتری‌ها و میکروب‌های دیگر را از بین می‌برد و از واژن در برابر عفونت محافظت می‌کند. زردچوبه را با شیر مخلوط کنید تا یک خمیر آماده شود. سپس برای رسیدن به بهترین نتایج خمیر حاصل را در واژن استعمال کنید.

۱۳- روغن کنجد

این روغن، بهترین روان‌کننده‌ی واژن است. روغن کنجد کاملا برای از بین بردن خشکی واژن موثر است. یک توپ پنبه‌ای بردارید و آن را در روغن کنجد فرو کنید. سپس روغن را در دیواره‌های واژن استعمال کنید و به مدت یک هفته این روش درمانی را ادامه دهید. این شیوه، قطعا تاثیر شگفت‌انگیزی برای نرم و مرطوب کردن واژن دارد.

۱۴- بدن‌تان را هیدراته نگه دارید.

در بسیاری از موارد، کم آب شدن بدن باعث خشکی واژن می‌شود. شما باید مقدار زیادی آب در روز مصرف کنید. هر روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. این کار باعث می‌شود تا پوشش‌های مخاطی و حفره‌ی واژن مرطوب بماند و سموم نیز از بدن‌تان خارج شوند.

۱۵- آب ولرم و جوش شیرین

بهترین راه تمیز کردن واژن، استفاده از محلول رقیق آب ولرم و جوش شیرین است. با این حال، برخی از محققان استدلال می‌کنند که جوش شیرین باعث افزایش سطح pH واژن می‌شود و همین ممکن است احتمال بروز عفونت قارچی را افزایش بدهد. این مخلوط می‌تواند خارش و خشکی واژن را از بین ببرد. ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید. ناحیه‌ی واژن، لبه‌های تناسلی، لب‌های داخلی واژن و لب واژن را با این مخلوط تمیز کنید. این شیوه قطعا به شما کمک خواهد کرد که تا حد زیادی تسکین بیابید.

۱۶- ال-‌آرژنین

مصرف مکمل L-arginine را امتحان کنید چرا که یک آمینو اسید است. ال-آرژنین با افزایش روند انعقاد خون، جریان خون را در ناحیه‌ی تناسلی بهبود می‌دهد. این اسید آمینه به عنوان یک ماده‌ی طبیعی، نرمی و رطوبت واژن را افزایش می‌دهد، و مانع از خشک شدن بیش‌تر واژن می‌شود.

۱۷- آب سرد

آب، یک درمان خانگی بسیار مؤثر برای شروع حل این مشکل است. گاهی اوقات خارش واژن ناشی از گرما است. در چنین مواردی، آب سرد می‌تواند برای مقابله با سوزش و خارش به شما کمک کند. شما می‌توانید یک کمپرس برای ایجاد بی‌حسی استفاده کنید.

۱۸- سرکه سیب

سرکه سیب سرخ به دلیل دارا بودن خواص ضد قارچی و ضد باکتری شناخته شده‌است و یکی از محبوب ترین و رایج ترین روش های درمان خانگی خارش واژن محسوب می‌شود. این ماده به حفظ محیط قلیایی واژن کمک می‌کند، بنابراین سبب می‌شود که از شر باکتری‌های بد خلاص شوید. ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را به ۱ فنجان آب اضافه کنید. ترکیب را بجوشانید و بعد کمی صبر کنید تا خنک شود به دمای اتاق برسد. حالا، واژن را با این آب دو بار در روز بشویید.

۱۹- بوریک اسید

اسید بوریک به عنوان یک عامل ضد قارچی برای رفع عفونت واژن بسیار موثر است. این ماده با انواع عفونت قارچی از جمله عفونت‌های ایجاد شده در منطقه‌ی واژن مبارزه می‌کند. اساسا، اسید بوریک یک ضدعفونی‌کننده است، و هنگامی‌که برای تمیز کردن واژن استفاده می‌شود، به بهبود سطح pH کمک می‌کند. اسید بوریک در قالب کپسول عرضه می‌شود و آن را باید مستقیما داخل واژن قرار بدهید. این کپسول‌ها را می‌توان با پر کردن کپسول‌های خالی ژلی با پودر بوریک اسید در خانه آماده کنید.

* توجه داشته باشید که این کپسول‌ها را به صورت خوراکی مصرف نکنید زیرا یک سم است.

۲۰- سیر

سیر به علت خواص آنتی بیوتیک و ضد باکتری که دارد، یکی از مهم‌ترین داروهای خانگی برای خشکی واژن است. یک حبه سیر بردارید، آن را پوست بکنید و داخل واژن قرار دهید و اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند. این کار با عفونت قارچی در ناحیه‌ی واژن مقابله می‌کند و خارش را نیز از بین می‌برد.

– روش دیگر این است از روغن سیر برای این منظور استفاده کنید. چند قطره روغن سیر را با یک قاشق چایخوری روغن ویتامین E مخلوط کنید. پس از آن‌که خوب هر دو را با هم ترکیب کردید، آن را در منطقه‌ی واژن استعمال کنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد آن را با آب گرم شستشو دهید.

خشکی واژن

درمان های دیگر خانگی برای رفع خشکی واژن

استفاده از مواد شیمیایی و معطری که در ارتباط و تماس نزدیک با سیستم تناسلی تان است را کاهش دهید.

استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده

مواد مرطوب کننده هم بعد از یک بار مصرف، تا سه روز خشکی واژن را برطرف می کنند. البته باز هم می گوییم که قبل از مصرف این مواد باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

به رابطه جنسی خود با همسرتان توجه کنید.

داشتن رابطه جنسی مناسب و منظم با همسر، میزان خشکی واژن را کم می کند.

از مصرف موضعی برخی مواد خودداری کنید.

مصرف این مواد برای درمان خشکی واژن توصیه نمی شود

سرکه، ماست و مواد مایع شویند واژن

صابون های ضد باکتری یا معطر

روغن حمام و کف صابون

دستمال توالت یا مواد شوینده معطر

خانمهای باردار نباید از هیچ کرم، پماد و یا شیاف واژینال بدون دستور پزشک استفاده نمایند.

در صورت استفاده از این گروه محصولات و افزایش خارش و سوزش حتما از آدامه مصرف اجتناب کرده و ناحیه مورد نظر را با اب ولرم و صابون ملایم کاملا شستشو دهید.

در هنگام استفاده از این محصولات بهتر است از دستمال کاغذی و یا یک پد نازک استفاده کنید تا از الوده شدن لباس زیر جلوگیری شود.

توصیه به خانم های مبتلا به خشکی واژن

برای جبران خشکی واژن، از لوبریکاتور واژینال استفاده کنید. در صورت وجود خشکی واژن، استفاده از لوبریکاتور رابطه جنسی را دلپذیرتر و می کند و لذت رابطه جنسی را افزایش می دهد.
بهتر است از لوبریکاتورهای بر پایه آب (water-based) استفاده شود.
قبل از برقراری رابطه جنسی، بهتر است زمان کافی صرف تحریک جنسی خانم از سوی همسر شود. تحریک جنسی باعث ایجاد آرامش، تحریک کافی و افزایش ترشحات واژینال می شود.
از دوش واژینال استفاده نکنید. از مصرف صابون ها و لوسیون های حاوی اسانس در اطراف نواحی حساس واژینال اجتناب کنید. این محصولات ممکن است خشکی واژن را افزایش دهند.

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 508
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


مطالب محبوب
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار